Jaká je nejsnadnější zelenina pro pěstování


Když se podíváme pod povrch, zjistíme, že zahrádkaření je mnohem náročnější, než bychom si mohli na první pohled myslet. Každá plodina, kterou bychom mohli pěstovat, vyžaduje jiný přístup, a každá z nich je také jinak náročná. Není tedy divu, že se začátečníci shání po té, která bude pro pěstování nejsnadnější. Ovšem určit, která to je, není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

 

Nejprve musíme uvážit podmínky, které má zahrádkář k dispozici. Některá plodina poroste lépe v jednom typu klimatu, další zase v jiném. Například brambory nám půjdou v horách mnohem snadněji, než třeba kukuřice. Ta zase poroste mnohem lépe v teplých, úrodných nížinách. Začít bychom měli tedy tím, že se podíváme, které budou pro náš pozemek vhodné, vzhledem jak k typu klimatu, tak i typu půdy. I ta totiž hraje poměrně velkou roli.

 

úroda zeleniny

 

Samozřejmě, ne každý má na pozemku úrodnou černozem na spraši, avšak to neznamená, že na chudší půdě nám nic neporoste. Naopak, jsou plodiny, které ji preferují, a kterým stačí poněkud méně živin. Než však nějakou vybereme, měli bychom se seznámit s jejími nároky, abychom věděli, zda odpovídají našim podmínkám.

 

sběr ovoce

 

Dále je zde otázka, kolik práce jsme ochotni naší zahradě věnovat. Budeme například každý týden plít, hnojit, okopávat, nebo chceme jen přijet jednou za týden, v případě potřeby zalít, a tak jednou za měsíc či dva vytrhat ten největší plevel? Zde se právě mnoho lidí přeceňuje. Často mají velké plány, avšak posléze zjistí, že na ně nemají dostatek času, případně chuť. Je proto nutné realisticky zhodnotit naše schopnosti a množnosti.

 

Pokud jde však o všeobecné doporučení, tak zdaleka nejlépe jdou většinou klasické jahody a hrášek. Tyto nepotřebují příliš péče, a při vhodných podmínkách nám dají skutečně velkou úrodu. Navíc jsou skutečně dobré, což z nich dělá ideální volbu pro začátečníky. Zde totiž budete mít s největší pravděpodobností alespoň částečný úspěch.

Category:

Related Posts