Zábradlí na schodiště plní několik funkcí současně
Funkce estetická
Každé zábradlí, pokud ladí se schodištěm i s dalšími prvky v interiéru (nebo ve venkovním prostředí), plní estetickou funkci. Vnímáme pak schody se zábradlím jako jeden komplet, který je součástí tamního prostředí a zapadá do něj. Krása madel i konstrukce zábradlí vyniká zejména u schodišť točitých nebo lomených.
Funkce psychologická
I když se pohybujeme po schodech tak, že se madel zábradlí nepřidržujeme, vnímáme je jako možnou oporu a záchranu v okamžiku, kdy ztratíme balanc, zavrávoráme a máme tendenci ze schodiště přepadnout do strany. Tato psychologie je velmi důležitá, neboť přispívá k pocitu důvěry, kdy se pohybujeme po schodech beze strachu z pádu.
Samozřejmě, že zábradlí na schodiště je zároveň velmi důležité zejména tam, kde by případný pád do prohlubně znamenal těžký či smrtelný úraz, od toho se také odvíjí výška madel od země. Platí tu přímá úměra – čím hlubší je terén dole pod námi, tím vyšší je i zábradlí.
Funkce odlehčovací
Také rádi využíváte schodiště ke sportovním aktivitám? Pokud vám připadá, že schody přece nejsou určené ke sportování, a že se po nich maximálně kloužou malé děti po zadku, pak se mýlíte. Schody jsou perfektním společníkem pro mnoho různých cviků, které vám doporučujeme provádět denně. Za prvé svižná chůze po dvou (nebo po třech) schodech výrazně posiluje partie dolních končetin, a to i směrem dolů (tam raději po jednom schodu). Můžete si k tomu vzít na záda batoh se zátěží a vaše aktivita bude efektivnější.
Za druhé lze na schodech provádět kliky buď hlavou dolů, nebo s hlavou nahoře, toto je vhodný posilovací cvik pro muže i ženy. A za třetí pokud chodíte po schodech naboso, posilujete klenbu chodidel a bráníte tím vzniku plochých nohou. A zábradlí má v tomto směru odlehčovací funkci, kdy lze část váhy vašeho těla přenést na paže a usnadnit tím pohyb dolních končetin.